Зојлинген (германски: Seulingen) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Зојлинген
Католичката парохиска црква „Св. Јован Крстител“ во Зојлинген
Католичката парохиска црква „Св. Јован Крстител“ во Зојлинген
Грб на Зојлинген
Зојлинген is located in Германија
Зојлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Радолфсхаузен
Градоначалник Матијас Ринк (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,08 км2
Надм. височина 167 м
Население 1.354 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37136
Повик. бр. 05507
Портал www.seulingen.de
Местоположба на Зојлинген во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°33′N 10°10′E / 51.550° СГШ; 10.167° ИГД / 51.550; 10.167Координати: 51°33′N 10°10′E / 51.550° СГШ; 10.167° ИГД / 51.550; 10.167

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди