Зорица Брунцлик (родена на 29 јуни 1955 година) — српска пејачка. Позната по својата силно розова коса, таа е една од најуспешните српски фолк-пејачки.[1]

Животопис уреди

Зорица Брунцлик е родена на 29 јуни 1955 година во Белград, Југославија од мајка Србинка и татко со чешко-грчко потекло.[2] Нејзините родители се развеле кога таа била уште дете. Израснала меѓу Смедерево и Пожаревац. Според Брунцлик, нејзината мајка, која претежно ја одгледувала неа и нејзините тројца браќа, финансиски се борела за да живее од една плата.[3][4]

Брунцлик дипломирала на Економскиот факултет на Универзитетот во Ниш.[5]

Кариера уреди

Во 1969 година, Брунцлик беше запознаен со пеењето од фолк пејачот Бора Спужиќ Квака .[2][3] По неколку години настап како работен пејач, со помош на текстописецот Новица Урошевиќ таа го издаде својот прв сингл „Не дај да нас расаве“ во 1974 година под PGP-RTB . Две години подоцна, Брунцлик го издаде својот деби студиски албум. Со текот на годините, таа колективно издаде 27 албуми. Со вкупно продадени 15 милиони плочи, таа е препознаена како една од комерцијално најуспешните српски фолк пејачки на сите времиња.[6][7] Некои од нејзините познати песни се: „А тебе нема“ (1982), „Авлије, авлије“ (1991), „Када би ме капитали“, „Што се мала уобрази“ (1995), „Откопчано јелече“, Тамо где си ти“ (1998) и „Не дам ова мало душе“ (2002). Дополнително, Брунцлик има добиено бројни признанија, вклучувајќи ја и наградата Национален музички уметник на Србија од Сојузот на музички уметници на Србија (СЕМУС) во мај 2021 година [8]

На 11 ноември 2014 година, Брунцлик прославила четириесет години од својата кариера со солистички концерт во Белградската Арена, насловен Sve je ljubav (Сè е љубов). Во живо гостувале повеќе од триесет регионални музичари, меѓу кои: Лепа Брена, Цеца, Драгана Мирковиќ, Весна Змијанац, Саша Матиќ, Аца Лукас, Жељко Јоксимовиќ, Синан Сакиќ, Ана Бекута и Ацо Пејовиќ.[9] На 28 јуни 2022 година, одржала концерт во центарот Ташмајдан за да прослави близу педесет години работа.[10] Снимката од концертот се емитувала на Радиотелевизија на Србија на 1 јануари следната година.[11]

Вон музичката кариера, глумела во филмовите Каков дедо таков внук (1983) и Шпион на штикли (1988). Помеѓу март и јуни 2010 година, Брунцлик учествувала во втората сезона на реалното телевизиско шоу Фарма, каде што се пласирала на 6-то место.[12] Била и судија на натпреварите во пеење Ѕвездите на Гранд (2013-2015) и Пинкови ѕвезди (2016-2017).[13]

Личен живот уреди

Брунцлик била мажена четири пати. Од 1985 година била во брак со српскиот хармоникаш и музички директор Мирољуб Аранѓеловиќ Кемиш. Брунцлик има три ќерки и еден син.[14][15]

Наводно, таа била блиска лична пријателка со српскиот политичар и сопруга на Слободан Милошевиќ, Мирјана Марковиќ и била член на Југословенската левица.[16][17] Брунцлик изјавила дека таа и нејзиното семејство се соочиле со непријатности од демонстрантите неколку дена по соборувањето на Слободан Милошевиќ на 5 октомври 2000 година.[18] Таа јавно го поддржала Александар Вучиќ.[19]

Дискографија уреди

 

Филмографија уреди

Филмографија на Зорица Брунцлик
година Наслов Жанр Улога Белешки
1983 година Какав деда такав унук Филм Пејачка Камео изглед
1988 година Шпион на штикли
2010 година Фарма Телевизија Самата Сезона 2, 6-то место
2013-2015 година Ѕвездите на Гранд Судија
2016-2017 година Пинкови ѕвезди
2022 година На вечера кај Сезона 4, победнички тим

Фестивали уреди

 • 1977 Хит на летото – „Живот си ми однео са собом“
 • 1978 Илиџа музички фестивал – „Кад уџес у мој дом“
 • Хит парада од 1978 година – „Cuti ja te molim“
 • Хит парада 1982 – „Плава Љубичица“
 • Хит парада од 1986 година – „Ти си ми био све“
 • 1988 Илиџа музички фестивал – „Не имао среќа“
 • 1990 МЕСАМ – „Ево век е Божиќ“
 • 1990 Шумадијски Сабор – „Ја знам“
 • 1992 МЕСАМ – „Све е љубав“
 • 1992 Шумадијски Сабор – „Ubile me oci zelene“
 • 1993 Моравски Бисери – „Велики град“
 • 1993 Шумадијски Сабор – „На кестену старом“
 • 1994 Моравски Бисери – „Тако е код Србија“
 • 1994 Шумадијски Сабор – „Нико није роден да буде сам“
 • 1996 година МЕСАМ – „Правна станица ми душа“
 • Големиот фестивал 2006 – „Дан по дан“
 • Гранд фестивал 2010 – „Моја заклетово“

Наводи уреди

 1. Radulović, Z. (22 June 2022). „Zorica Brunclik otkrila tajnu ružičaste boje kose: Farbam se po šest sati“. Telegraf.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 2. 2,0 2,1 „Ко је овај човек? Зорица Брунцлик“. Glas javnosti (српски). 8 June 2000. Посетено на 16 January 2023.
 3. 3,0 3,1 Dobrosavljević, S. (8 November 2011). „Zorica Brunclik: Kvaki dugujem sve u životu“. Večernje Novosti (српски). Посетено на 16 January 2023.
 4. D. Ž. Đ. (29 June 2020). „Zorica Brunclik - Biografija“. Blic.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 5. I. M. (30 December 2020). „Jedna od najobrazovanijih pevačica! Evo koji fakultet je završila Zorica Brunclik“. Blic.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 6. „Oni su bili natiražniji izvođači u Jugoslaviji“. Mondo.rs (српски). 23 January 2021. Посетено на 16 January 2023.
 7. Bukovčić, D. (5 August 2021). „Oni su najveće zvezde bivše Jugoslavije: Evo ko je uspeo da proda čak 25 miliona ploča“. Grand.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 8. „Zorica i Kemiš dobitnici prestižnog priznanja SEMUS-a, na RTS-u nakon pauze od dve decenije“. RTS (српски). 28 May 2021. Посетено на 17 January 2023.
 9. V. J. (12 November 2014). „Sa Zoricom Brunclik pevala cela estrada!“. Blic.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 10. Savić, M. (9 May 2022). „Zorica Brunclik sprema najveću rođendansku žurku“. Nova.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 11. „Poslastica za fanove: Zoričin koncert godine za televizijsku reprizu dočeka 2023“. Magazine Story (српски). 1 January 2023. Посетено на 16 January 2023.
 12. „Zorica Brunclik napustila Farmu“. Tracara.rs (српски). 26 June 2010. Посетено на 16 January 2023.
 13. V. J. (15 June 2015). „Zorica Brunclik napustila Zvezde Granda, a produkcija tvrdi: Pokušava da nas omalovaži“. Blic.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 14. Bradanji, I. (21 December 2022). „Svi muževi Zorice Brunclik“. Blic.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 15. Jovanović, V. (6 August 2022). „Zorica Brunclik pre Kemiša imala je tri braka: Jedan bivši muž je zvezda“. Nova.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 16. Mastilović Jasnić, I. (12 August 2015). „UDOMLJAVANJE Julovci se lepo snašli u životu“. Blic.rs (српски). Посетено на 16 January 2023.
 17. Aleksić, T. (20 April 2019). „Urna Mirjane Marković položena kraj groba Slobodana Miloševića“. N1 (српски). Посетено на 16 January 2023.
 18. „Zorica Brunclik progovorila o Slobodanu Miloševiću, Miri Marković i kolegama“. Mondo.rs (српски). 28 August 2021. Посетено на 16 January 2023.
 19. „ШТА ЈЕ ЗОРИЦА БРУНЦЛИК ПОРУЧИЛА ВУЧИЋУ: Напокон је имала прилику да му се обрати“. Novosti.rs (српски). 31 March 2022. Посетено на 16 January 2023.

Надворешни врски уреди