Ѕвездите на Гранд

Ѕвездите на Гранд (српска кирилица: Звезде Гранда, "Гранд ѕвезди") — телевизиско музичко натпреварување на српската естрада организирано од продукциската куќа " Гранд продукција " за да пронајде нови музички таленти. Емисијата содржи елементи од меѓународните франшизи, како што се идол и X фактор. Се емитува на комерцијална телевизија низ цела поранешна Југославија, емитувана примарно на Прва телевизија во Србија, претходно на "Пинк ТВ", како и други регионални телевизиски канали.

Ѕвездите на Гранд
Zvezde Granda official logo.jpeg
ЖанрМузичко натпреварување
Создадена одСаша Поповиќ
Водители
Судии
Земја на потекло Србија
Првичен јазикСрпски јазик
Бр. на серии13
Продукција
Времетраење160 минути
Продукциска куќа
  • Grand Production
Прикажување
Сликов формат
Првично прикажување2004 (2004)
Надворешни врски
Мрежна страницаgrand.online/zvezde-granda

Изложбата досега има четиринаесет победници со различни други натпреварувачи кои се појавија на шоуто и добија успех во музичката индустрија како Тања Савиќ, Ристе Ристески, Рада Манојловиќ, Милан Станковиќ, Милица Павловиќ, Александра Пријовиќ и многу други. Ѕвездите на Гранд е веројатно најпопуларната талентна програма на Балканот со висока гледаност во поголемиот дел од сезоната.

Преглед на сезонитеУреди

До сега, емитувани се 13 сезони, како што е сумирано подолу.      Победнички натпреварувач (или ментор)

Сезона Година Победник Од Судии Жири комисија
1 2004 година Бранислав Мојичевиќ   Србија / /
2 2005 година Милица Тодоровиќ   Србија
3 2007 година Душан Свилар   Србија Саша Поповиќ, луѓе од Гранд продукција, познати музичари и новинари
4 2008/09 Дарко Лазиќ   Србија
5 2010/11 Стефан Петрушиќ   Србија
6 2011/12 Дарко Мартиновиќ   Црна Гора
7 2012/13 Амар "Гиле" Јашаршахиќ   Босна и Херцеговина
8 2013/14 Мирза Селимовиќ   Босна и Херцеговина Шабан Шаулиќ
Зорица Брунцлик
Снежана Ѓуришиќ
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Саша Поповиќ
Лепа Брена
Саша "Жика" Јакшиќ
9 2014/15 Харис Берковиќ   Босна и Херцеговина Шабан Шаулиќ
Зорица Брунцлик
Снежана Ѓуришиќ
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
10 2015/16 Ибро Бублин   Босна и Херцеговина Шабан Шаулиќ
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
Јелена Карлеуша
Марија Шерифовиќ
гостин жири (подоцна Вики Миљковиќ )
Саша Поповиќ
Снежана Ѓуришиќ
11 2016/17 Алекса Перовиќ (со гласање на судиите)
Ристе Ристески (со јавно гласање)
  Србија
  Македонија
Аца Лукас
Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
Јелена Карлеуша
Марија Шерифовиќ
Вики Миљковиќ
скриен жири
12 2017/18 Анид Ќушиќ   Босна и Херцеговина
13 2018/19 Џејла Рамовиќ   Босна и Херцеговина Драган Стојковиќ "Босанец"
Ана Бекута
Јелена Карлеуша
Марија Шерифовиќ
Вики Миљковиќ
Ѓорѓе Давид
Земја Канал Премиера датум
  Србија РТВ Пинк 2004 година
ТВ Прва 2014
  Македонија Канал 5
  Црна Гора Nova M
  Босна и Херцеговина OBN
Нова БХ 2018