Александар Вуксановиќ (Белград, 3 ноември 1968), познат под псевдонимот Аца Лукас, е српски пејач на поп фолк музика.

Аца Лукас
Роден Александар Вуксановиќ
3 ноември 1968(1968-11-03)
Белград, СР Србија, СФРЈ

Кариера уреди

Александар Вуксановиќ е роден на 3 ноември 1968 година во Белград. Името на неговиот татко е Вуксан, а на неговата мајка е Видосава Вуксановиќ. Прекарот „Лукас“ го добил по сплавот во Нов Белград, каде што настапувал во раните 1990-ти години. Станал популарен во белградскиот клуб „Хогар“ на Ада Циганлија, каде што дошол како замена за поранешниот пејач Мило Лојпур. Во „Хогар“ тој се запознал со Милан Шчеповиќ и Саша Лунгиновиќ, со кои свиреле џез и цигански песни. Лукас ги организирал овие песни во својот стил, што му донесе голема популарност во наредните години. По настапите во клубовите, тој настапил со групата Викторија, а потоа станал независен. Неговиот прв хит беше песната Каде одат луѓето како мене?. Во наредните години негови хитови биле: Јас живеам сам, Песна од болка, Лична карта, Соба за плачење, Кафеана на Балканот, Роденден, Нешто против болки, Бели рози, Вистина е дека те лажам.

Тој направил пауза во кариерата од 2004 до 2006 година. Во 2008 година, тој го освоил првото место на фестивалот „II Axal Grand“ со песната Запапали го светлото. На неговиот роденден, на 3 ноември, тој одржувал концерти во Белградска арена пред околу 20.000 луѓе, во 2010, 2011 и 2012 година. Тој го одржал десеттиот најголем концерт на Маракана на 8 јуни 2013 година.[1]

Надвор од сцената уреди

Во 2003 година, Аца Лукас бил уапсен и осуден на четири месеци затвор, како дел од полициската операција „Сабја“, бидејќи тој неовластено поседувал пиштол.[2] Тој, исто така, имал проблеми со коцкањето[3] и конзумирањето на дрога[4] која го отстранила од јавните настапи во следните две години.

На 3 февруари 2009 година Аца Лукас бил повреден во Белград од огнено оружје.[5] Бил застрелан додека бил на паркингот во Гандиевата улица во Нов Белград, во десната нога, но бил надвор од животна опасност, и бил префрлен во ургентниот центар.[5]

Дискографија уреди

Студиски албуми уреди

 • Гордост и лага (1995)
 • Песни на болката (1997)
 • Лична карта (1998)
 • Роденден (2000)
 • Нешто против болка (2001)
 • Вистина е дека те лажам(2003)
 • Мое јагне(2006)
 • Лешќе (2008)
 • Стил на живот (2012)

Албуми уреди

 • Една ноќ во кафана (1998)
 • Втора вечер во кафана (1999)
 • Сè уште сум тука (за другари) (1999)
 • Зората белее ... (1999)
 • Аца Лукас & O.К. Бенд (2000)

Албуми во живо уреди

 • Најголемата журка на Балканот (1999)
 • Журка (2002)

Компилациски албуми уреди

 • The Best of Aca Lukas (2000)

Спотови уреди

Место Година Директор
Фокс 1995 година -
Каде одат луѓето како мене 1995 година -
Балкан експрес 1995 година -
Јас живеам сам 1997 година -
Што прават Црните Гаврани 1997 година -
Лична карта 1998 година -
Кома 2001 година -
Нешто против болката 2001 година -
Му качи цена 2003 година -
Јас не преживеав 2003 година -
Вистината е, те лажам 2003 година -
Ја напуштив мојата љубов 2003 година -
Никој како тебе 2008 година Creative4D
Другари 2009 година -
Седум саботи 2010 година Харис Дубица
Ти си далеку 2011 година Creative4D
Лудиот шеф на Балканот 2011 година -
Готово 2012 -
Стани 2013 Харис Дубица
Те промашив 2014 КОДЕКС
Љубов во времето на кокаин 2015 -
Кралевите на градот 2016 година ТОКСИЧНО ЗАБАВА
Дали ме сакаш? 2016 година daVideo
Таа ме сакаше 2017 daVideo
Се шегуваш со мене 2018 NN Media
Веран 2018 daVideo

Песни и соработка уреди

 • Врати ни се наш пријателе (дует со Мирослав Шкориќ ) [1998]
 • Градот на нашата младост ( Дуети со меден месец ) [1998]
 • Црн снег (дует со Цеком Ражнатовиќ ) [1999]
 • Земун (дует со Горан Радосављевиќ Манчето ) [2002]
 • Кога не се дава, не се (дует со Селма Бајрами ) [2007]
 • Паднав на дното (2007)
 • Никој како ти (дует со Даниел Враниќ ) [2008]
 • Шизофренија (дует со Ана Николиќ ) [2008]
 • Амајлија (2009)
 • Другари (дует со Акапулко бенд ) [2009]
 • Чива ли си сега (оригинал: Радиса Марковиќ - кој си ти ) [2010]
 • Седум саботи (дует со Дадо Полкута ) [2010]
 • Луда глава балканска (дует со Марија Шерифовиќ ) [2010]
 • Го имам овој живот (2010)
 • Вие сте далеку (дует со Иван Селаков ) [2011/2012]
 • Јас не се венчам (дует со Цеком Ражнатовиќ ) [2014]
 • Пропуштив (дует со Иван Селаков ) [2014]
 • Љубов во време на кокаин (дует со Иван Селаков ) [2014]
 • Кралевите на градот (дует со М.Ц Стојан ) [2015]
 • Дали ме сакаш (2016)
 • Ако ме сака (заедно со Миле Китиќ и Саша Матиќ ) [2017]
 • Банкина (дует со Јелена Карлеуза ) [2017]
 • Се шегувате (дует со Милица Павловиќ ) [2018]

Наводи уреди

 1. „Veliki koncert - Aca Lukas - Marakana - 8 јуни 2013“. svetplus.com. Посетено на 9 јуни 2013.
 2. „Збунетост: - "Ака Лукас - потрошив 20 милиони евра на коцка". Архивирано од изворникот на 2014-08-08. Посетено на 2019-01-25.
 3. „Izgubio sam čulo mirisa Zbog droge Spao sam na samo 57 kila“. Kurir. Посетено на 6 јануари 2019.
 4. 5,0 5,1 „Б92: „Рањен фолк певач Аца Лукас". B92.net. 3 февруари 2009. Посетено на 10 октомври 2013.

Надворешни врски уреди