Зиплинген (Долна Саксонија)

Зиплинген (германски: Süpplingen) — општина во округот Хелмштет, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Зиплинген (Долна Саксонија)
Католичката црква во Зиплинген
Католичката црква во Зиплинген
Грб на Зиплинген (Долна Саксонија)
Зиплинген (Долна Саксонија) is located in Германија
Зиплинген (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хелмштет
Општ. заед. Норд-Елм
Градоначалник Харалд Шулце
Основни податоци
Површина 10,35 км2
Надм. височина 108 м
Население 1.716 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 166 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HE
Пошт. бр. 38373
Повик. бр. 05355
Портал www.suepplingen.de
Местоположба на Зиплинген (Долна Саксонија) во рамките на округот Хелмштет
Карта
Координати 52°13′57″N 10°54′53″E / 52.23250° СГШ; 10.91472° ИГД / 52.23250; 10.91472Координати: 52°13′57″N 10°54′53″E / 52.23250° СГШ; 10.91472° ИГД / 52.23250; 10.91472

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Норд-Елм.

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа на реката Шунтер, околу 6 километри западно од окружниот град Хелмштет на сојузниот автопат Б1.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди