Зимски спортови

(Пренасочено од Зимски спорт)

Зимскиот спорт или зимската активност е рекреативна активност или спорт кој е игран на снег или мраз.[1] Повеќето вакви спортови се варијанти на скијање, уметничко лизгање и санкање. Традиционално ваквите спортови, биле играни само во студени места во текот на зимата, но вештачкиот снег и вештачкиот мраз овозможуваат повеќе флексибилност. Вештачки мраз може да се користи за да се обезбедат мразни милји за лизгање на мраз, хокеј на мраз и во поблага клима, се игра бенди.

Ски-центар Јасна во Словачка.

Чести спортови вклучуваат крос-кантри скијање, Алпско скијање, ски скокање, брзо лизгање, уметничко лизгање, лужица, скелет, боб и сноумобилирање. Чести тимски спортови вклучуваат хокеј на мраз, карлинг и банди. Врз основа на бројот на учесници, хокеј на мраз е најпопуларниот зимски спорт во светот, по што следи банди.[2][3] Зимските спортови често имаат свои мулти-спортски турнири, како што се Зимските олимписки игри.

Наводи уреди

  1. „winter sports, noun“. Chambers 21st Century Dictionary. Посетено на 22 February 2010.
  2. „Bandyn är världens näst största vinteridrott“ (шведски). Bandyworld. 6 October 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-18. Посетено на 18 November 2015.
  3. „Bandy versus the 50 Olympic Winter Games Disciplines“. Архивирано од изворникот на 2015-12-22. Посетено на 2017-12-21.

Литература уреди