Зилда (германски: Sylda) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Зилда
Градски дел во Арнштајн
Грб на Зилда
Зилда is located in Германија
Зилда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 230 м
Население 521  (31 декември 2007)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 034742
Координати 51°40′45″N 11°25′32″E / 51.67917° N; 11.42556° E / 51.67917; 11.42556Координати: 51°40′45″N 11°25′32″E / 51.67917° N; 11.42556° E / 51.67917; 11.42556