Арнсберг (административен округ)

Арнсберг (германски: Arnsberg) — еден од петте административни окрузи во Северна Рајна-Вестфалија, Германија, кој се наоѓа на југоистокот на покраината. Тој ја покрива ридовите на Зауерланд, како и источниот дел на Рур.

Арнсберг
Regierungsbezirk Arnsberg
Административен округ
Карта на Северна Рајна-Вестфалија со округот Арнсберг
Карта на Северна Рајна-Вестфалија со округот Арнсберг
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Админ. центарАрнсберг
Површина
 • Вкупна8.002,34 км2 (308,972 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно3.571.053
 • Густина4,5/км2 (12/ми2)
Мреж. местоbra.nrw.de

Округот е создаден во 1815 г. како единица на пруската покраина Вестфалија.

Окрузи Слободни градови
 1. Енепе-Рур
 2. Горен Зауерланд
 3. Марковски округ
 4. Олпе
 5. Зиген-Витгенштајн
 6. Зост
 7. Уна
 1. Бохум
 2. Дортмунд
 3. Хаген
 4. Хам
 5. Херне

Надворешни врски

уреди

51°15′N 8°20′E / 51.25° СГШ; 8.33° ИГД / 51.25; 8.33

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)