Зибесе (германски: Sibbesse) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 10 километри јужно од Хилдесхајм.

Зибесе
Општинското собрание во Зибесе
Општинското собрание во Зибесе
Општинското собрание во Зибесе
Грб на Зибесе
Зибесе во рамките на Германија
Зибесе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Андреас Амфт (СДП)
Основни податоци
Површина 71,93 км2
Надм. височина 192 м
Население 5.724 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31079
Повик. бр. 05065
Портал www.sibbesse.de
Местоположба на Зибесе во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°03′0″N 9°54′0″E / 52.05000° СГШ; 9.90000° ИГД / 52.05000; 9.90000

Од 1 ноември 2016 година, поранешните општини Аденштет, Алмштет, Еберхолцен и Вестфелд се дел од општината Зибесе. Сите тие биле дел од поранешната истоимена општинска заедница.

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Зибесе се наоѓа североисточно од Зибен Берге (395 м.) и јужно од Хилдесхајмската Шума (359 м.). Се наоѓа помеѓу Алфелд на запад и Хилдесхајм на североисток.

Општински единици

уреди
  • Единица Аденштет со Зеленштет и Графелде
  • Единица Алмштет со Зегесте
  • Единица Еберхолцен
  • Единица ЗИбесе со Хенце, Мелензен и Пеце
  • Единица Вестфелд со Врисбергхолцен

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди