Зиба Муча

македонска поетеса и педагог

Зиба Муча (моминско: Пунторие; 1 мај 1954 во Велешта) — македонска поетеса и педагог со албанско потекло.[1]

Зиба Муча
Родена Зиба Пунторие
1 мај 1954 (1954-05-01) (67 г.)
Велешта, СФРЈ СФР Југославија
Националност Албанка
Занимање педагог, поетеса

ЖивотописУреди

Основно училиште завршила во родното место, средно училиште во Струга и Педагошка академија (Група за албаски јазик и книжевност) во Скопје. Работи како наставник во ОУ „Јане Сандански“ во Скопје.

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Мухчинов". Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1002.