Зединер Зе (германски: Seddiner See) е општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Зединер Зе
Грб на Зединер Зе
Зединер Зе is located in Германија
Зединер Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месни единици 3
Градоначалник Аксел Цинке (независен)
Основни податоци
Површина 24,03 км2
Надм. височина 49 м
Население 4.590 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 191 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14554
Повик. бр. 033205
Портал www.seddiner-see.de
Местоположба на Зединер Зе во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°16′0″N 13°01′0″E / 52.26667° СГШ; 13.01667° ИГД / 52.26667; 13.01667Координати: 52°16′0″N 13°01′0″E / 52.26667° СГШ; 13.01667° ИГД / 52.26667; 13.01667

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди