Здравко Шотра ( Козице, 13 февруари 1933 година ) е српски режисер и сценарист.

Здравко Шотра
Фотографија од Шотра, дело на Стеван Крагујевиќ
Роден(а)Здравко Шотра
13 февруари 1933(1933-02-13)(91 г.)
Козице Кралство Југославија
НационалностСрбин
ЗанимањеФилмски и Телевизиски режисер
Активен1955 - денес
СопружникНикица Мариновиќ

Биографија уреди

Дипломирал режија на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград. Тој е вработен во Телевизија Белград речиси од нејзиното основање, каде што во текот на 70-тите години ја режирал познатата емисија „Образ со образ“ со Драган Николиќ и Милена Дравиќ, која станал многу популарна ширум поранешна Југославија.

До 1980 година е во брак со Никица Мариновиќ со која го има синот Марко.[1]

Добитник е на наградата Златна антена за придонес во ТВ продукцијата во 2019 година.[2]

Филмска режија уреди

Филмови кои ги напишал и режирал Здравко Шотра
Година Назив Жанр Награда
1970-ти
1977 Повеќе од игра
1978 Пукање во сливата преку реката
1979 Освојување на слободата
1980-ти
1981 Шеста брзина
1982 Одиме понатаму
1983 Игмански марш
1985 Држење за воздух
1988 Браќа по мајка
1989 Војна на Косово
1989 Госпоѓа минтистерка
1990-ти
1991 Еве ги нашите деца документарен
1994 Дневник на навреди 1993
1998 Лаење на ѕвездите
2000-ти
2002 Зона Замфирова
2003 Илка
2004 Грабеж на Третиот Рајх
2005 Ивкова слава
2006 Каде цвета жолтиот лимон
2009 Ранет орел
2009 Гревот на нејзината мајка
2010-ти
2012 Шеширот на професорот Коста Вујиќ
2016 Santa Maria della Salute
2021 Александар од Југославија

Серии уреди

Некои од неговите дела се:

Наводи уреди

  1. Најлепша Југословенка свих времена: Живот јој је почео као бајка, завршила га је трагедијом (Б92, 1. мај 2016)
  2. „Здравко Шотра добитник Златне антене за придонес ТВ продукцији“. Б92. 16. 9. 2019. Посетено на 20. 9. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски уреди