Драгослав „Драган“ Николиќ (српски: Драган Николић; 20 август 1943 - 11 март 2016) — српски актер.

Драган Николиќ
Роден(а)20 август 1943(1943-08-20)
Белград, Србија
Починал(а)11 март 2016(2016-03-11) (возр. 72)
Занимањеактер
Активен период1964-2014
СопружникМилена Дравиќ (1972-2016)

Драган Николиќ студирал во Белградската академија на драмски уметности. Во 1967 тој глумел во класичниот филм "Кад будем мртав и бео" („Кога ќе бидам мртов и бел“), кој претставувал почеток на неговата плодна кариера. Драган Николиќ од тогаш глумел во многу филмови од различни жанрови и различни карактери, станувајќи еден од најиконските и најпрепознатливи глумци во српската кинематографија.

Од сите негови улоги веројатно најпозната е улогата на „Прле“, борец за одбрана во Втората светска војна, кој го прикажал во култните ТВ серии од 1970-те, "Отписани" („Отпишани“) и "Повратак отписаних" („Враќање на отпишаните“).

Лично уреди

Неговата сопруга беше популарната српска глумица, Милена Дравиќ со која го организирал популарното ТВ шоу "Образ уз образ" („Образ до образ“).

Филмографија уреди

 • Кога ќе бидам мртов и бел (1967)
 • Три часа за љубов (1968)
 • Хороскоп (1969)
 • Бубачки во главата (1970)
 • Млад и здрав како ружа (1971)
 • Последна станица (1971)
 • Улогата на моето семејство во светската револуција (1971)
 • Отпишани (1974)
 • ’Рбет (1975)
 • Женствен мост (1976)
 • Враќање на отпишаните (1976)
 • Момент (1978)
 • Национална класа (1979)
 • Кој пее таму (1980)
 • Соколот (1981)
 • Лов на матно (1981)
 • Некоја друга жена (1981)
 • Сезона на мир во Париз (1981)
 • Одиме понатаму (1982)
 • Нешто помеѓу (1983)
 • Балкан Експрес (1983)
 • Чудо невидено (1984)
 • Љубовна треска (1984)
 • Животот е убав (1985)
 • Мис (1986)
 • Ветувањето на земјата (1986)
 • Протестен албум (1986)
 • Скитник (1987)
 • Чавка (1988)
 • Миграции (1988)
 • Хепи Енд (1989)
 • Искушение на ѓаволот (1989)
 • Последниот круг во Монца (1989)
 • Местото за средба (1989)
 • Оригинал на фалсификатот (1991)
 • Тито и јас (1992)
 • Голема гужва (1992)
 • Три карти за Холивуд (1993)
 • Ќе биде подобро (1994)
 • Ни на небо ни на земја (1994)
 • Подземје (1995)
 • Унебесна трагедија (1995)
 • Кабарет Балкан (1998)
 • Бело одело (1998)
 • Ножот (1999)
 • Таа ја сака ѕвездата (2001)
 • Виртуелна стварност (2001)
 • Зона Замфирова (2002)
 • Ноќ со видео (2002)
 • Лавиринт (2002)
 • Грабеж на третиот рајх (2004)
 • Имам нешто важно да ти кажам (2005)
 • Ивкова слава (2005)
 • Ѕвезди на љувовта (2005)
 • Потрага за среќа (2005)
 • Шејтански воин (2006)
 • Црни Грујо и каменот на мудроста (2007)
 • С. О. С - Спасете ги нашите души (2007)
 • Промени ме (2007)
 • На убавиот син Дунав (2007)
 • Село гори, а баба се чешла (2007–2011)
 • Четврт човек (2008)
 • Патувањето (2008)
 • Свети Ѓорѓи го убива змејот (2009)
 • Село гори и така (2009)
 • Зона на мртвите (2009)
 • 72 дена (2010)
 • Јагодици (2012)
 • Монтевидео (2014)
 • Нешто убаво (2014)

Надворешни врски уреди