Зграда на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“

библиотечна зграда во Скопје

Зграда на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“библиотечна зграда во Скопје, прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Зграда на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“
Bibl Braka Miladinovci.jpg
Поглед на зградата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типградба
Стилстароградски
Адресабул. „Партизански Одреди“ бр. 22
ГрадСкопје
Земја Македонија
Завршена1973
Технички податоци
Катови3
Проектирање и изградба
АрхитектПрохирија Хаџикостова-Пешиќ

ОписУреди

Зградата е изградена во 1973 година како нов дом на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“. Се наоѓа во населбата Дебар Маало на булеварот „Партизански Одреди“ бр. 22. Дело е на архитектот Прохирија Хаџикостова-Пешиќ. Проектирана е наменски како библиотека и претставува е една најфункционалните во Македонија. Се состои од подрум, приземје и два ката. Зафаќа површина од околу 4.500 м2 и има два депоа и книговезница во подрумот, сала за промоции и изложби на приземјето и голем број современи оддели и читални на катовите.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Градска библиотека "Браќа Миладиновци". Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2017-10-21. Посетено на 21 октомври 2017.