Заседа Требош (2001)

Заседа Требош (2001) — последен смртоносен настан во Војната 2001 година. Заседата се случила на 11 ноември 2001 година во 19 часот во атарот на тетовското село Требош, каде што загинуваат тројца припадици на Лавовите.[1][2]

Заседа Требош (2001)
Дел од Воен конфликт во Македонија, 2001
Лавовите во Требош, ноември 2001.jpeg
Датум 11 ноември 2001 во околу 19 часот
Место на патот кон тетовското село Требош
Исход После акцијата на МВР, терористите се фатени, а киднапираните Македонци ослободени
Завојувани страни
 Македонија
AKSh logo.svg АНА
  • Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА (неофицијално)
Команданти и водачи
Flag of Macedonia.svg Борис Трајковски
Flag of Macedonia.svg Љубе Бошкоски
Лавови.png Ген. Горан Стојков
Лавови.png Ком. Г. Георгиевски
AKSh logo.svg Албан Периши
AKSh logo.svg Ком. Шќипоња
Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg Али Ахмети
Сила
60 припадници на безбедносните сили 5 до 20 терористи на АНА
Жртви и загуби
Тројца убиени
Тројца повредени
непознато
Киднапирани 70 македонски цивили
(после акцијата на МВР сите ослободени)

Тројцата убиени со останатите припадници на безбедносните сили се упатија кон Џепчиште и требаше да извршат физичко обезбедување на гробницата за каде што постоеја сознанија дека се закопани шестмина од киднапираните и убиени Македонци. Заседата терористите ја поставиле од двете страни на патот, затскриени зад високите тополи засадени покрај патот. Конвојот на полициските сили бил нападнат со минофрлачи и зољи, а акцијата за извлекување на убиените и повредените траела до раните утрински часови.[3]

Ова воедно била и единствена акција на специјалната единица „Лавови“ која беше форимирана во јуни 2001 година од тогашниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски.

НастанУреди

Инцидентот се случил кога албанските терористи на 11 ноември 2001 година во околу 19 часот, од заседа поставена на двете страни на патот кон селото Требош, отвориле оган врз возила на МВР. Од едниот бункер терористите пукале со автоматски пушки, додека од фортификациското утврдување од спротивната страна стрелале со рачен фрлач за гранати и со „зоља“. Во првото возило од колоната, џип „лада нива“, во кое се наоѓал еден од загинатите полицајци, терористите пукале со автоматско оружје.

Во исто време, од бункерот од другата страна на патот, албанските бандити со по една граната од „зоља“ и од рачен фрлач го погодиле второто возило од колоната, оклопниот транспортер „БТР“. Во транспортерот загинале двајцата полицајци. Полицајците од конвојот жестоко возвратиле на нападот. По пет минути жестоки престрелки, терористите го фрлиле оружјето и избегале кон Требош. Се претпоставува дека најмалку пет албански бандити учествувале во нападот. Албанска национална армија (АНА) вчера ја презеде одговорноста за убиството на тројцата македонски полицајци.

Портпаролот на АНА, Албан Периши, испратил пишана изјава до канцеларијата на германската новинска агенција ДПА во Приштина, во која освен за убиството на тројцата припадници на македонската полиција се презема и одговорност за киднапирањето на македонски цивили во тетовскиот регион. Во текот на акцијата на македонските безбедносни сили се уапсени учесниците од заседата, меѓу кои се Самии Изаир, Нухи Мустафи, Музафер Зеќири, Арбен Јакупи, Јетмир Бејтула и Шкодран Идризи.[4]

Имињата на загинатите припадници на Лавовите се:

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Загинаа тројца „Лавови". А1. 11 ноември 2001. Посетено на 2016-10-06.
  2. „Подмолно убиство и заложничка драма во Полог“. Дневник. 11 ноември 2001. Посетено на 2016-10-06.[мртва врска]
  3. „Тројца загинаа без потреба“. Вест. 11 ноември 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2016-10-06.
  4. „По 8 дена притвор за уапсените кај тетовското село Требош“. Вест. 14 ноември 2001. Посетено на 2016-10-06.[мртва врска]