Бобан Трпков


Бобан Трпков (Драчево, Скопско, 1968Требош, Тетовско, 11 ноември 2001) бил македонски бранител, припадник на единицата „Лавови“ и учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинал во заседа на 11 ноември 2001 во заседата Требош.[1]

Бобан Трпков
1968 – 11.11.2001 (33 г.)
Бобан Трпков.PNG
Роден во:Драчево, СР Македонија СР Македонија
Починал во:Требош
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Специјалец во Macedonian Police insignia.png МВР
Единици:Лавови.png Лавови
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја:Medal za hrabrost mk.png Медал за храброст

ЖивотописУреди

 
Бобан Трпков во текот на војната 2001 година во Македонија.

Живот, војната 2001 и заседата „Требош“Уреди

Бобан Трпков е роден 1968 година во скопското село Драчево. Учествува во војната 2001 година во Македонија. Загинува како еден од последните жртви за време на кризнта 2001 година кај тетовското село Требош. Настанот се случил кога албанските терористи на 11 ноември 2001 година во околу 19 часот, од заседа поставена на двете страни на патот кон селото Требош, отвориле оган врз возила на МВР. Од едниот бункер терористите пукале со автоматски пушки, додека од фортификациското утврдување од спротивната страна стрелале со рачен фрлач за гранати и со „зоља“. Во првото возило од колоната, џип „лада нива“, во кое се наоѓал еден од загинатите полицајци, терористите пукале со автоматско оружје.

Во исто време, од бункерот од другата страна на патот, албанските бандити со по една граната од „зоља“ и од рачен фрлач го погодиле второто возило од колоната, оклопниот транспортер „БТР“. Во транспортерот загинале двајцата полицајци.

Улогата на Бобан и останатите убиени во заседата во Требош беше да извршат обезбедување на просторот каде што требаше да почнат активностите за ексхумација на киднапирани и убиен Македонци. Бобан загинува на 33 годишна возраст заедно со Оливер Петрушевски и Драго Маневски.[2]

Бобан беше женет и имал две деца. Во негова чест е подигнат спомен биста во Драчево пред месната заедница, а во паркот на бранителите е поставен спомен плоча на меморијалната фонтана.[3][4] Бобан Трпков посмртно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р. Македонија.[5]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Загинаа тројца „Лавови". А1. 11 ноември 2001. Посетено на 2016-10-06.
  2. „Тројца загинаа без потреба“. Вест. 11 ноември 2001. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2016-10-06.
  3. „Се пушти во употреба Паркот на бранителите во Драчево“. kiselavoda.gov.mk. 28 јули 2013. Посетено на 2016-10-19.
  4. „ОТКРИЕНА БИСТАТА НА БРАНИТЕЛОТ БОБАН ТРПКОВ“. Вест. 8 април 2009. Посетено на 2016-10-19.[мртва врска]
  5. „Посмртно одликување со Медал за храброст за 32 припадници на безбедносните сили на МВР“. president.mk. 7 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2019-03-28. Посетено на 2019-03-30.