Западен Кавказ — западниот дел на Кавказот во јужна Русија, од Црното Море до планината Елбрус.

Западен Кавказ
светско наследство на УНЕСКО
МестоКраснодарски крај, Русија
Критериумприродно: (ix), (x)
Навод900
Запис1999 (XXIII заседание)
Површина2.989 км2
Координати44°N 40°E / 44° СГШ; 40° ИГД / 44; 40
Поглед на Западниот Кавказ од врвот Табунаја кај Краснаја Пољана, Сочи.

Светско наследство уреди

 
Маркотх — еден од најзападните ограноци на Голем Кавказ.

Подрачјето кое го опфаќа крајниот западен раб на Кавкаските Планини е прогласено за светско наследство на УНЕСКО. Ова се пределите 50 км на север од градот Сочи и важи за единствената поголема планина во Европа поштедена од значајно човечко влијание. Нејзините живеалишта се исклучително разновидни во однос на малата површина, опфаќајќи од низини до ледници.

Биосферен резерват уреди

Во Западниот Кавказ се наоѓа и Кавкаскиот државен природен биосферен резерват[1]) заштитен од државата во 1924 г. Опфаќа подрачја од Краснодарскиот крај и републиките Адигеја и Карачаево-Черкесија. Создадена е со цел да се заштитат огромните примероци на кавкаската ела (Abies nordmanniana) високи по 85 м кои се сметаат за највисоките дрва во Европа. Тука се врбојуваат и извонредните шуми од тиса (Taxus baccata) и зеленика (Buxus sempervirens) околу Сочи.

Околу една третина од високогорски растенија на Западниот Кавказ се ендемски. На подрачјето е сместен и Националниот парк Сочи.

Западниот Кавказ бил живеалиште на кавкаскиот бизон сè до отстрелот на последната единка 1927 г. од ловокрадци. По неколку децении бизонот е повратен во областа, делумно вкрстен со американскиот бизон.

Востановување на персискиот леопард уреди

Во 2009 г. во Националниот парк Сочи е создаден центар за повраток на персискиот леопард со единки донесени од Туркменистан и Иран.[2][3][4]

Во 2012 г. во паркот се доведени два леопарда од зоолошката градина во Лисабон. Следната година двојката добила млади, кои потоа се пуштени во дивината. [5]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Кавкаски биосферен резерват — профил на УНЕСКО (англиски)
  2. WWF (2009) Flying Turkmen leopards to bring species back to Caucasus. WWF, 23 September 2009
  3. Sochi.Live (2010) Sochi welcomes leopards from Iran Архивирано на 1 март 2014 г.. Organizing Committee of the XXII Olympic Winter Games and XI Paralympic Winter Games of 2014 in Sochi, 4 May 2010
  4. Druzhinin, A. (2010). Iranian leopards make themselves at home in Russia's Sochi. RIA Novosti, 6 мај 2010 г.
  5. „First Persian leopard cubs in 50 years born in Russian breeding center“. United Press International. July 19, 2013. Посетено на July 21, 2013.

Надворешни врски уреди