Житомирска Област

Житомирска Област[1]
Житомирська область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Житомирската област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Житомир
Официјални јазици:украински
Површина:29 832[2] km²
Население:1,179,032 (2022 проценка).[3]
Број на реони:23
Регистерска ознака:АМ
Областен управител:Виталиј Бунечко[4]

Житомирска Област (украински: Житомирська область) — една од 24-те области на Украина. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област Полисија. Граничи со Виничката, Хмелничката, Ровненската и Киевската област. На север, Лавовската Област граничи со Белорусија. Таа опфаќа површина од 29 832 км2. Во областа има 1 588 села и 11 градови.

Административната зграда во Житомирската Област

Историја

уреди

Наводи

уреди
  1. Syvak, Nina; Ponomarenko, Valerii; Khodzinska, Olha; Lakeichuk, Iryna (2011). Veklych, Lesia (уред.). Toponymic Guidelines for Map and Other Editors for International Use (PDF). scientific consultant Iryna Rudenko; reviewed by Nataliia Kizilowa; translated by Olha Khodzinska. Kyiv: DerzhHeoKadastr and Kartographia. стр. 20. ISBN 978-966-475-839-7. Посетено на 2020-10-06 – преку United Nations Statistics Division.
  2. Статистичний збірник «Регіони України» 2016. Частина І / За редакцією І. М. Жук. Відповідальний за випуск М. Б. Тімоніна. — К.: Державна служба статистики України, 2016. (укр.)
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 [Број на сегашно население на Украина, од 1 јануари 2022 година] (PDF) (украински и англиски). Киев: Државна служба за статистика на Украина. Архивирано (PDF) од изворникот 4 јули 2022.
  4. Volodymyr Zelenskyy introduced new Zhytomyr RSA Head Vitaliy Bunechko Office of the President of Ukraine (12 August 2019)

Надворешни Врски

уреди