Житомир

град во Украина и административен центар на Житомирската област

Житомир (украински: Житомир) — град на реката Тетеррв во централниот дел на Украина. Тој е административен центар на Житомирската област и административен центар на околниот Житомирски реон, во рамките на областа. Градот бил основан уште во X век, и одиграл важна културно-општествена улога во историјата на Украина.

Житомир
Поглед на ул. Киевска кон црквата „Св. Архангел Михаил“ на почетокот на XX век
Поглед на ул. Киевска кон црквата „Св. Архангел Михаил“ на почетокот на XX век
Знаме на ЖитомирГрб на Житомир
Житомир is located in Украина
Житомир
Житомир
Местоположба на Житомир
Координати: 50°15′0″N 28°40′0″E / 50.25000° СГШ; 28.66667° ИГД / 50.25000; 28.66667Координати: 50°15′0″N 28°40′0″E / 50.25000° СГШ; 28.66667° ИГД / 50.25000; 28.66667
Земја Украина
ОснованIX век
Управа
 • ГрадоначалникВолодимир Дебој
Површина
 • Вкупна65 км2 (25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000221000000221 м
Население (2013)
 • Вкупно271.172
 • Густина4.172/км2 (10,810/ми2)
Пошт. бр.10000 — 10036
Повик. бр.+380 412
Мреж. местоЖитомир

Демографија уреди

Религија уреди

Храмови уреди

Култура уреди

Спорт уреди

Сообраќај уреди

Автобус уреди

Тролејбус уреди

Трамвај уреди

Железнички сообраќај уреди

Туризам уреди

Музеи уреди

Стопанство уреди

Образование уреди

Збратимени градови уреди

Галерија уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди