Еркнер (германски: Erkner) е град во округот Одра-Шпре, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шпре, 23 километри западно од Фирстенвалде и веднаш на границата со Берлин-Рансдорф.

Еркнер
Грб на Еркнер
Еркнер is located in Германија
Еркнер
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Одра-Шпре
Градоначалник Јохен Кирш (СДП)
Основни податоци
Површина 16,60 км2
Надм. височина 40 м
Население 11.815 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 712 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LOS
Пошт. бр. 15537
Повик. бр. 03362
Портал www.erkner.de
Местоположба на градот Еркнер во рамките на округот Одра-Шпре
Карта
Координати 52°25′N 13°45′E / 52.417° N; 13.750° E / 52.417; 13.750Координати: 52°25′N 13°45′E / 52.417° N; 13.750° E / 52.417; 13.750

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)