Елена Драгаш

Елена Кантакузина (грчки: Ἑλένη Δραγάση, 1372 - 1450) била византиска царица, сопруга на византискиот цар Мануил II Палеолог[1] и мајка на последните двајца византиски цареви Јован VIII Палеолог и Константин XI Драгаш.[2]

Елена Драгаш
Manuel II Helena sons.JPG
Византискиот цар Мануил II Палеолог, царицата Елена и тројца нивни синови - Јован VIII и деспотите Теодор и Андроник.
СопружникМануил II Палеолог
ДецаЈован VIII Палеолог
Теодор II Палеолог
Андроник Палеолог
Константин XI Палеолог
Димитриј Палеолог
Андреј Палеолог
ДинастијаДејановиќ
ТаткоКонстантин Драгаш
МајкаПрвата жена на Константин

ПотеклоУреди

Елена Драгаш била ќерка на Константин Драгаш (помладиот син на деспотот Дејан),[1][2] владетел на Велбужд, од неговата прва сопруга.

ЦарицаУреди

На 10 февруари 1392 Елена Драгаш се омажила за византискиот цар Мануел II Палеолог.[1][2]

Мануел II Палеолог починал на 21 јули 1425 година, а Елена Драгаш го надживеала со 25 години. Таа влегла во манастир со монашкото Хипомона.

Елена Драгаш починала како монахиња Ипомона,[1] на 23 мај 1450 година во Цариград.

ДецаУреди

Двајцата имале неколку деца:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 486. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 164. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)

ЛитератураУреди

  • Владимир Мошин, Крст царице Јелене, кђери кнеза Драгаша, „Уметнички преглед”, 5, 1938;
  • Д. Анастасијевиђ, Једина византијска царица Српкиња, „Братство”, 30, 1939;