Еднооки е македонска сатирична анимирана телевизиска серија од Контрабанда продукција. Серијата започна да се емитува во април 2006 година. До декември 2007 година се емитуваше на А1 Телевизија, потоа на Канал 5 Телевизија, а од декември 2011 година на Сител телевизија.

Еднооки
ЖанрКомедија
Воведна темаЛеле Леле Леле
Земја на потеклоРепублика Македонија
Бр. на сезони7
Продукција
Времетраење10 - 15 минути
Продукциска куќаКонтрабанда продукција
Прикажување
Првична мрежаСител[1]
во минатото A1 и Канал 5[2]
Надворешни врски
Мрежна страницаsitel.com.mk/tv/serii/ednooki-humoristichna-serija

Во серијата на хумористичен начин се раскажува политичката сцена, спорот со Грција, меѓуетничките односи, односите со соседните држави, актуелните случки, животот на политичарите и секојдневниот живот на народот во Македонија.

НаводиУреди