Едмондо де Амичис

италијански писател

Едмондо Амичис (италијански: Edmondo De Amicis; 21 октомври 1846 - 11 март 1908), италијански писател и патописец.

Едмондо де Амичис
Портрет на Амичис од 1898 г.[1]
Изворно имеEdmondo De Amicis
Роден/а21 октомври 1846(1846-10-21)
Онеља, Пиемонт-Сардинија
Починат/а11 март 1908(1908-03-11) (возр. 61)
Бордигера, Кралство Италија
Занимањероманописец, новинар, раскажувач, поет, патописец
Жанрдетска книжевност

Неговите дела, романот за деца „Срце“ и патописот „Холандија“ се преведени на сите јазици во светот. Роден е во северозападниот дел на Италија, во Онеља (денес населба во градот на Империја, Лигурија) во 1846 година. Тој дипломирал на военото училиште во Модена и станал офицер во Кралството на Италија. Во 1870 година станал соработник на римскиот весник Ла Насион и почнал да пишува патописи: Шпанија (1873), Мароко (1876), Konsantinopolj (1878). Светска славна книгата срце, опишувајќи една учебна година низ очите на учениот од трето одделение.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Book News. J. Wanamaker. 1895. стр. 138.

Надворешни врски уреди