Едлау (германски: Edlau) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Кенерн.

Едлау
Градски дел во Кенерн
Црквата во Едлау
Црквата во Едлау
Црквата во Едлау
Едлау во рамките на Германија
Едлау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Кенерн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 94 м
Население 497  (31 декември 2006)
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034691
Местоположбата на Едлау во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Едлау во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Едлау во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°40′0″N 11°49′0″E / 51.66667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.66667; 11.81667