Европско првенство во фудбал 2012 - група C

Натпреварите во групата C на Европското првенство во фудбал 2012 се одржуваат од 10 јуни до 18 јуни. Учсници во оваа група се Шпанија, Италија, Ирска и Хрватска.

Табела уреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Шпанија 3 2 1 0 6 1 +5 7
  Италија 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Хрватска 3 1 1 1 4 3 +1 4
  Ирска 3 0 0 3 1 9 -8 0


Шпанија - Италија уреди

10 June 2012
18:00
Шпанија   1 - 1   Италија Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 38.869[1]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Фабрегас   64' Извештај Ди Натале   61'

Ирска - Хрватска уреди

10 јуни 2012
20:45
Ирска   1 - 3   Хрватска Градски стадион, Познањ
Гледачи: 39.550[2]
Судија: Бјорн Кајперс (Холандија)
Сент-Леџер   19' Извештај Манџукиќ   3'48'
Јелавиќ   43'

Италија - Хрватска уреди

14 јуни 2012
18:00
Италија   1 - 1   Хрватска Градски стадион, Познањ
Гледачи: 37.096[3]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Пирло   39' Извештај Манџукиќ   72'

Шпанија - Ирска уреди

14 јуни 2012
20:45
Шпанија   4 - 0   Ирска Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 39.150[4]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Торес   3'70'
Силва   49'
Фабрегас   83'
Извештај

Хрватска - Шпанија уреди

18 јуни 2012
20:45
Хрватска   0 - 1   Шпанија Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 39.076[5]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Навас   88'

Италија - Ирска уреди

18 јуни 2012
20:45
Италија   2 - 0   Ирска Градски стадион, Познањ
Гледачи: 38.794[6]
Судија: Џунет Чакир (Турција)
Касано   35'
Балотели   90'
Извештај

Наводи уреди

  1. „Full-time report Spain-Italy“ (PDF). Union of European Football Associations. 10 јуни 2012.
  2. „Full-time report Republic of Ireland-Croatia“ (PDF). Union of European Football Associations. 10 јуни 2012.
  3. „Full-time report Italy-Croatia“ (PDF). Union of European Football Associations. 14 јуни 2012.
  4. „Full-time report Spain-Republic of Ireland“ (PDF). Union of European Football Associations. 14 јуни 2012.
  5. „Full-time report Croatia-Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 јуни 2012.
  6. „Full-time report Italy-Republic of Ireland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 јуни 2012.