Европско првенство во фудбал за жени до 19 години - 2010


УЕФА Европско првенство во фудбал за жени до 19 години ќе биде тринаесетто по ред Европско првенство во фудбал за жени до 19 години кое ќе се одржи во Македонија и на кое ќе земат учество 8 репрезентации. Финалниот натпревар ќе се одигра на 7 јуни во Скопје на Националната Арена Филип II Македонски.

Европско првенство во фудбал за жени до 19 години - 2010
2010 UEFA Women's Under-19 Championship
УЕФА Европско првенство во фудбал за жени до 19 години Предлошка:Mm icon
Општо за првенството
Домаќин(и) Македонија Македонија
      градови Скопје
      стадиони Арена Филип II Македонски, Борис Трајковски, Железарница, Милано Арена
Период на одржување 24 мај7 јуни 2010
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Статистички податоци за првенството

Квалификувани репрезентацииУреди

Фаза по групиУреди

Група AУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Германија 3 3 0 0 11 3 +8 9
  Англија 3 2 0 1 6 4 +2 6
  Италија 3 0 1 2 5 9 -4 1
  Шкотска 3 0 1 2 5 11 -6 1

24 мај 2010
13.00
  Шкотска 1 – 3   Англија Железарница, Скопје
Судија: Естер Ецопарди (Малта)
Џенифер Бити   67' (Извештај) Тони Дјуган   20'
Изобел Кристиансен   34'
Лора Кумбс   72'

24 мај 2010
13.00
  Германија 4 – 1   Италија Милано Арена, Куманово
Судија: Рона Дејли (Ирска)
Кира Малиновски   15'
Хасрет Кајикчи   25'
Мари-Луиз Багехорн   34'
Каролин Симон   47'
(Извештај) Марта Мазон   59'

27 мај 2010
17.00
  Шкотска 1 – 5   Германија Борис Трајковски, Скопје
Судија: Софија Карајорги (Кипар)
Ребека Демпстер   66' (Извештај) Турик Кнаак   45+2'   69'   90+1'
Валерија Клајна   25' (пен..)
Аника Допла   90+2'

27 мај 2010
17.00
  Англија 2 – 1   Италија Милано Арена, Куманово
Судија: Петра Худа (Словачка)
Тони Дјуган   87'
Лорен Брутон   90+1'
(Извештај) Франческа Витале   6'

30 мај 2010
17.00
  Италија 3 – 3   Шкотска Борис Трајковски, Скопје
Судија: Естер Ецопарди (Малта)
Барбара Боназеа   17'
Микела Франко   22'
Франческа Витале   27'
(Извештај) Сара Евенс   20'
Ребека Демпстер   64'   73'

30 мај 2010
17.00
  Англија 1 – 2   Германија Арена Филип II Македонски, Скопје
Судија: Каталин Кулчар (Унгарија)
Лорен Братон   45+1' (Извештај) Аника Допла   12'
Турид Кнаак   40'

Група БУреди

Тим Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
  Холандија 3 3 0 0 11 0 +11 9
  Франција 3 2 0 1 7 3 +4 6
  Шпанија 3 1 0 2 6 3 +3 3
  Македонија 3 0 0 3 1 19 -18 0

24 мај 2010
17.00
  Македонија 0 – 6   Шпанија Арена Филип II Македонски, Скопје
Гледачи: 8.000
Судија: Каролина Радзик-Јохан (Полска)
(Извештај) Марија Галан   38'
Ирене дел Рио   53'
Каролина Ферез   81'
Марија Викториа Лозада   85'
Ана Бусета   87'
Најара Беристаин   90+2'

24 мај 2010
13.00
  Холандија 2 – 0   Франција Борис Трајковски, Скопје
Судија: Софија Карајорги (Кипар)
Марел ван Донген   8'
Лике Мартенс   35'
(Извештај) Аделин Русо Предлошка:Исклучување

27 мај 2010
17.00
  Македонија 0 – 7   Холандија Железарница, Скопје
Судија: Рона Дејли (Ирска)
(Извештај) Лике Мартенс   1'   66'
Ванити Лавериса   10'   45'
Кирстен Коопманс   23'   56'
Маури ван де Ветеринг   79'

27 мај 2010
17.00
  Шпанија 0 – 1   Франција Арена Филип II Македонски, Скопје
Судија: Каталин Кулчар (Унгарија)
(Извештај) Леа Ле Гарек   69'

30 мај 2010
17.00
  Франција 6 – 1   Македонија Милано Арена, Куманово
Гледачи: 200
Судија: Петар Худа (Словачка)
Марина Маканза   12'   40'
Камил Катала   14'
Амели Барбета   15'   88'
Леа Ле Гарек   72'
(Извештај) Наташа Андонова   66'

30 мај 2010
17.00
  Шпанија 0 – 2   Холандија Железарница, Скопје
Судија: Каролина Радзик-Јохан (Полска)
(Извештај) Мерел ван Донген   37'
Лике Мартенс   39'

ЕлиминацииУреди

Полу-финалеУреди

2 јуни 2010
17.00
  Германија   Франција Арена Филип II Македонски, Скопје

2 јуни 2010
17.00
  Холандија   Англија Милано Арена, Куманово

ФиналеУреди

5 јуни 2010
15.00
Победник полу-финале 1 Победник полу-финале 2 Арена Филип II Македонски, Скопје

Надворешни врскиУреди