Дугентаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Дугента
општина
Dugenta
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциСанта Марија Импесоле, Сан Никола
Управа
 • ГрадоначалникАда Ренци
Површина
 • Вкупна16,0 км2 (60 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно2.669
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Демонимdugentesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Андреј
Слава30 ноември