Дрангштет (германски: Drangstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Гестланд.

Дрангштет
Место во Гестланд
Железничката станица во Дрангштет
Железничката станица во Дрангштет
Грб на Дрангштет
Дрангштет is located in Германија
Дрангштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Гестланд
Основни податоци
Површина 17,02 км2
Надм. височина 12 м
Население 1.571  (31 декември 2017)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27624
Повик. бр. 04704
Координати 53°37′N 8°46′E / 53.617° СГШ; 8.767° ИГД / 53.617; 8.767Координати: 53°37′N 8°46′E / 53.617° СГШ; 8.767° ИГД / 53.617; 8.767

Надворешни врскиУреди