Дордоња (река)

река во Франција

Дордоња (француски: Dordogne; окситански: Dordonha) — река во југозападна Франција.

Дордоња
Dordogne
Dordonha
Dordogne 2.jpg
Дордоња во областа Перигор
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворЦентрален Масив
1.720 м
УстиеГарона
45°2′29″N 0°36′24″W / 45.04139° N; 0.60667° W / 45.04139; -0.60667 (Жиронда-Дордоња)Координати: 45°2′29″N 0°36′24″W / 45.04139° N; 0.60667° W / 45.04139; -0.60667 (Жиронда-Дордоња)
Сливна повр.23.870 км2
Физички особености
Должина483 км
Проток
 • Просечен:
  450 м3
Дордоња
Dordogne
Dordonha
“ на Ризницата

Името на реката доаѓа од латинскиот назив „Дураниј“ (латински: Durānius),[1] кој пак е изведен од преткелтскиот корен дур-, дор-.

ГеографијаУреди

 
Реката Дордоња на карта

Течението на реката почнува од падините на планината Пиј де Санси (1.885 м) во Оверњ, откако ќе се спојат два потока над гратчето Мон Дор: Дор (Dore) и Доњ (Dogne), и така реката го добива името како кованица од нивните имиња. Реката тече на во западен правец во должина од 500 км низ областите Лимузен и Перигор пред да се влее во естуарот Жиронда, кој го дели со Гарона во северниот дел на градот Бордо.

ПриродаУреди

Реката Дордоња е една од малкуте во светот што добиваат приливен бран од морето.[2]

Горната долина на Дордоња се одликува со низа длабоки клисури. Водата тече во брзаци по тесните кланци, но на неколку места има брани со долги длабоки езера. На пошироките места има летниковци и кампови.

Под Аржента и околу Болие на Дордоња, долината се шири плодни полиња, пасишта и овоштарници. Населените места се привлечни за туристи поради нивната историја и архитектура, а кејовите се полни со ресторани, кафетерии и барови. Во Перигор, долината е уште поширока и опфаќа едно од главните гастрономски во земјата со лозја и винарии, живинарски фарми и шумовити предели богати со тартуфи.

Туристичката сезона во Долината на Дордоња трае од јуни до септември, а ударни месеци се јули и август

ТечениеУреди

Реката тече низ следниве населени места:

ПритокиУреди

 
Дордоња во Перигор
 
Дордоња во Аржента, Корез

Главни притоки на Дордоња се:

 • (Д) Шаванон
 • (Л) Ру
 • (Д) Дјеж
 • (Л) Симена
 • (Д) Триузун
 • (Л) Оз
 • (Д) Лизеж
 • (Д) Дустр
 • (Л) Марона
 • (Л) Сер
 • (д) Сурдоар
 • (Л) Уис
 • (Л) Сеу
 • (Д) Везер
 • (Д) Ил
 • (Л) Лоранс

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди