Доменико Џани

Д-р Доменико Џани (на италијански: Domenico Giani; 16 август 1962, Арецо, Италија) — актуелен Главен ревизор на Жандармерискиот корпус на државата на градот Ватикан на која функција стапува на 3 јуни 2006 година на местото на Камило Чибин кој поминал 34 години како Главен ревизор. Тој исто така е шеф и на личното обезбедување на папата Франциск.

Доменико Џани
Domenico Giani
Dott. Domenico Giani.jpg
Главен ревизор на Жандармерискиот корпус на државата на градот Ватикан
На должноста
3 јуни 2006 – сè уште
Претходник Камило Чибин
Лични податоци
Роден(а) 16 август 1962 (1962-08-16) (58 г.)
Арецо, Италија
Установа Универзитет во Сиена
Вероисповед Католик

Пред стапување на моменталната функција, тој бил Заменик главен ревизор во Жандармерискиот корпус на Камило Чибин на која функција стапува на 12 февруари 1999 година по благослов на папата Јован Павле II.[1]

НаводиУреди

  1. „Промена на директорот за безбедносни услуги и граѓанска заштита на државата на Ватиканскиот град и Главниот ревизор на жандармерискиот корпус“. Прес-служба на Светиот град (англиски). Посетено на 3 февруари 2018.