Камило Чибин

Камило Чибин (на италијански: Camillo Cibin; 3 јуни 1926, Салгареда - 25 октомври 2009, Рим) — поранешен Главен ревизор на Жандармерискиот корпус на државата на градот Ватикан на чија функција служи 34 години почнувајќи од 1972 година.

Камило Чибин
Camillo Cibin
Camillo Cibin 20051219.jpg
Главен ревизор на Жандармерискиот корпус на државата на градот Ватикан
На должноста
1972 – 2006
Наследник Доменико Џани
Лични податоци
Роден(а) 3 јуни 1926
Салгареда, Италија
Починал(а) 25 октомври 2009(2009-10-25) (возр. 83)
Рим, Италија
Вероисповед Католик