Ростовска Област

(Пренасочено од Ростовска област)
Ростовска област
Знаме на Ростовската област Грб на Ростовската област
Ростовска во Русија
Јужен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Јужен
Површина: 100 800 км2
Население: 4 404 013( 2002)
Главен град: Ростов на Дон
Густина на население: 43.7 жит. на км2
Повикувачки број: 61, 161

Ростовска област (руски:Росто́вская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Ростов на Дон.