Дедерштет — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010, е дел од градот Зегебит Мансфелдер Ланд.

Дедерштет
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Грб на Дедерштет
Дедерштет is located in Германија
Дедерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 177 м
Население 425  (31 декември 2009)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 034773
Координати 51°33′N 11°41′E / 51.550° N; 11.683° E / 51.550; 11.683Координати: 51°33′N 11°41′E / 51.550° N; 11.683° E / 51.550; 11.683