Отвори го главното мени

Дасов (германски: Dassow) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на Балтичкото Море, 20 километри источно од Либек и 2 километри јужно од Либек-Травеминде.

Дасов
Црква во Дасов
Црква во Дасов
Грб на Дасов
Дасов is located in Германија
Дасов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Јерг Плен
Основни податоци
Површина 66,54 км2
Надм. височина 12 м
Население 4.076 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23942
Повик. бр. 038826
Портал www.Stadt-Dassow.de
Местоположба на градот Дасов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°54′38″N 10°58′20″E / 53.91056° СГШ; 10.97222° ИГД / 53.91056; 10.97222Координати: 53°54′38″N 10°58′20″E / 53.91056° СГШ; 10.97222° ИГД / 53.91056; 10.97222

НаводиУреди

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врскиУреди