Гутенборн (германски: Gutenborn) — општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бергисдорф, Дросдорф, Хојкевалде и Шелбах.

Гутенборн
Гутенборн во рамките на Германија
Гутенборн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Општ. заед. Дројсигер-Цајцер Форст
Основни податоци
Површина 34 км2
Население 1.736 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06712
Повик. бр. 03441, 034423
Портал www.vgem-dzf.de
Местоположба на Гутенборн во рамките на округот Бургенланд
Карта
Карта
Координати 51°0′N 12°7′E / 51.000° СГШ; 12.117° ИГД / 51.000; 12.117

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)