Грубе (германски: Grube) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Балтичкото Море, околу 15 километри јужно од Хајлигенхафен и 45 километри североисточно од Либек.

Грубе
Селскиот музеј во Грубе
Селскиот музеј во Грубе
Грб на Грубе
Грубе is located in Германија
Грубе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Фолкерт Штолт (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,2 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.045 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23749
Повик. бр. 04364
Портал www.gemeinde-grube.de
Местоположба на Грубе во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°13′57″N 11°2′18″E / 54.23250° N; 11.03833° E / 54.23250; 11.03833Координати: 54°13′57″N 11°2′18″E / 54.23250° N; 11.03833° E / 54.23250; 11.03833

Грубе бил седиште на истоимената општинска заедница, која била распуштена во јануари 2007 година. Се состоела од следниве општини:

  • Даме
  • Грубе
  • Келенхузен
  • Рипсдорф

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди