Грос Езинген (германски: Groß Oesingen) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Грос Езинген
Црквата во Грос Езинген
Црквата во Грос Езинген
Црквата во Грос Езинген
Грб на Грос Езинген
Грос Езинген во рамките на Германија
Грос Езинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Месни единици 5
Градоначалник Фридхелм Диркс (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,44 км2
Надм. височина 74 м
Население 1.988 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29393
Повик. бр. 05838
Портал www.gemeinde-gross-oesingen.de
Местоположба на Грос Езинген во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°39′0″N 10°29′0″E / 52.65000° СГШ; 10.48333° ИГД / 52.65000; 10.48333

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Општината се наоѓа на сојузниот автопат Б4. Низ Грос Езинген тече реката Вие, притока на Шварцвасерс.

Општински единици

уреди

Кон општината припаѓаат следниве места: Клајн Езинген, Маренхолц, Царенхолц, Тексас и Шмарлох.

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди