Гросберен

општина во Германија

Гросберен (германски: Großbeeren) е општина во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија.

Гросберен
Грб на Гросберен
Гросберен is located in Германија
Гросберен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месни единици 7
Градоначалник Карл Алгрим (независен)
Основни податоци
Површина 51,89 км2
Надм. височина 42 м
Население 8.381 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 14979
Повик. бр. 033701
Портал www.grossbeeren.de
Местоположба на Гросберен во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Координати 52°21′16″N 13°18′22″E / 52.35444° СГШ; 13.30611° ИГД / 52.35444; 13.30611Координати: 52°21′16″N 13°18′22″E / 52.35444° СГШ; 13.30611° ИГД / 52.35444; 13.30611

НаводиУреди