Гросбаркау (германски: Großbarkau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Гросбаркау
Грб на Гросбаркау
Гросбаркау is located in Германија
Гросбаркау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Ернст-Јирген Штре
Основни податоци
Површина 2,93 км2
Надм. височина 38 м
Население 232 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24245
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Гросбаркау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°14′N 10°10′E / 54.233° СГШ; 10.167° ИГД / 54.233; 10.167Координати: 54°14′N 10°10′E / 54.233° СГШ; 10.167° ИГД / 54.233; 10.167

НаводиУреди