Гробишта од Конде

археолошко наоѓалиште во Македонија

Гробишта од Кондеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Рибница. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа северно од селото, покрај патот за селото Нивишта, каде се среќаваат камени плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Гробишта од Конде
археолошко наоѓалиште
Гробишта од Конде is located in Македонија
Гробишта од Конде
Местоположба на Гробишта од Конде во Македонија
Местоположба 41°43′13″N 20°36′34″E / 41.72028° N; 20.60944° E / 41.72028; 20.60944Координати: 41°43′13″N 20°36′34″E / 41.72028° N; 20.60944° E / 41.72028; 20.60944
Основни податоци
Место Рибница
Општина Маврово и Ростуше
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Црква — средновековна црква и некропола;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069