Општина Грмен (бугарски: Община Гърмен) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Грмен. Општината има 16 населени места со вкупно население од 14.247 жители (2015).

Општина Грмен
Община Гърмен
Грб на Општина Грмен
Местоположба во Пиринска Македонија Местоположба во Бугарија
Местоположба во Пиринска Македонија
Местоположба во Бугарија
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеГрмен
Управа
 • ГрадоначалникМинка Капитанова (ДПСОГ)
Површина
 • Вкупна388,48 км2 (14,999 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605000000605 м
Население (2015)
 • Вкупно14.247
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоgarmen.bg

Географија уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

 
Карта на Општина Грмен со населените места

Општината има вкупно 16 населени места, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Надворешни врски уреди