Гремиц (германски: Grömitz) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на полуостровот Вагрија на северозападната страна на Либечкиот Залив, околу 35 километри североисточно од Либек и 23 километри источно од Ојтин.

Гремиц
Црквата Св. Никола во Гремиц
Црквата Св. Никола во Гремиц
Грб на Гремиц
Гремиц is located in Германија
Гремиц
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Марк Бурмајстер (независен)
Основни податоци
Површина 51,08 км2
Надм. височина 14 м
Население 7.236 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23743
Повик. бр. 04562
Портал www.groemitz.eu
Местоположба на Гремиц во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°09′13″N 10°57′27″E / 54.15361° N; 10.95750° E / 54.15361; 10.95750Координати: 54°09′13″N 10°57′27″E / 54.15361° N; 10.95750° E / 54.15361; 10.95750

Гремиц се наоѓа на брегот на Балтичкото Море. Од 1813 година е прогласен за приморско одморалиште и со тоа е едно од најстарите на Балтичкото Море. Освен црквата Св. Никола од XII век, не се наоѓаат други зачувани градби.

Името на општината има словенско потекло „гром“.

Поглед на Гремиц од крајбрежната патека

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди