Грајфенхаген

Грајфенхаген (германски: Greifenhagen) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Грајфенхаген
Градски дел во Арнштајн
Грајфенхаген is located in Германија
Грајфенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 279 м
Население 271  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 034781
Координати 51°37′45″N 11°25′17″E / 51.62917° СГШ; 11.42139° ИГД / 51.62917; 11.42139Координати: 51°37′45″N 11°25′17″E / 51.62917° СГШ; 11.42139° ИГД / 51.62917; 11.42139