Горно Село (Куратица)

Горно Село или Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Куратица. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На еден километар североисточно од селото, покрај патот за Мазатор има капела градена од камен и кал. Во непосредната близина се гледаат темели од стара еднокорабна црква и околу неа остатоци од камени плочи од гробови со насоченост исток-запад.[1]

Горно Село
археолошко наоѓалиште
Горно Село is located in Македонија
Горно Село
Местоположба на Горно Село во Македонија
Местоположба 41°14′31″N 20°53′26″E / 41.24194° N; 20.89056° E / 41.24194; 20.89056Координати: 41°14′31″N 20°53′26″E / 41.24194° N; 20.89056° E / 41.24194; 20.89056
Основни податоци
Место Куратица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 249, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069