Горна Арнакија

село во Општина Сарај, Скопско


Горна Арнакија (албански: Arnakija e Epërme) — село во Општина Сарај, Град Скопје.

Горна Арнакија
Горна Арнакија is located in Македонија
Горна Арнакија
Местоположба на Горна Арнакија во Македонија
Координати 41°58′57″N 21°16′05″E / 41.98250° N; 21.26806° E / 41.98250; 21.26806Координати: 41°58′57″N 21°16′05″E / 41.98250° N; 21.26806° E / 41.98250; 21.26806
Регион Logo of Skopje Region.svg Скопски
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Област Скопско Поле
Население ? жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 486 м
Горна Арнакија на општинската карта

Атарот на Горна Арнакија во рамките на општината
Commons-logo.svg Горна Арнакија на Ризницата

ГеографијаУреди

Селото е сместено во западниот крај на Скопското Поле, крај автопатот A2 (Скопје - Тетово), на десниот брег на реката Суводолица.

ИсторијаУреди

Селото е прогласено за одделно населено место во 2014 г., а дотогаш било маало на Арнакија.[1]

НаводиУреди

  1. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Службен весник на Република Македонија (149): 1. 2014.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди