Глинде (Саксонија-Анхалт)

Глинде (германски: Glinde) — град и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.

Глинде
Градски дел во Барби
Црквата во Глинде
Црквата во Глинде
Црквата во Глинде
Грб на Глинде
Глинде (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Глинде (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 49 м
Население 278  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 039298
Местоположбата на Глинде во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Глинде во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Глинде во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 52°00′47″N 11°50′59″E / 52.01306° СГШ; 11.84972° ИГД / 52.01306; 11.84972