Гладница (Галате)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Гладница“ или
„Топлички Извори

Карта

Местоположба 41°50′26″N 20°52′41″E / 41.84056° СГШ; 20.87806° ИГД / 41.84056; 20.87806Координати: 41°50′26″N 20°52′41″E / 41.84056° СГШ; 20.87806° ИГД / 41.84056; 20.87806
Основни податоци
Место Галате
Општина Врапчиште
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гладница или Топлички Извориархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Галате. Претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на источната периферија на селото, во приватни ниви, каде се откриени питоси. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, а според кажувањето на мештаните, биле откриени и гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано уреди

  • Градиште — утврдена населба од железно и римско време;

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069