Главица (Панчарево)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Главицамогила од доцноантичко време. Десно од патот Пехчево-Делчево се издига високиот рид Главица. На неговиот врв има мала могила со пречник во основата од 10 метри и зачувана височина од 1 метар. Могилата е делумно оштетена при што биле откриени неколку гробови за кои, како и за евентуалните гробни прилози, нема поблиски информации.[1]

Главица is located in Македонија
Главица
Местоположба на Главица во Македонија
Местоположба 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167Координати: 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167
Основни податоци
Место Панчарево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069