Градиште (Панчарево)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиштеградиште од доцноантичко време. На 2 километри јужно од селото се издига висок рид со доминантна положба. На неговиот врв, на простор од 30 × 70 метри се зачувани остатоци од бедемот ѕидан од кршен камен и варов малтер. Во внатрешноста на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и други. Најдени се и остатоци од топена железна руда.[1]

Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167Координати: 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167
Основни податоци
Место Панчарево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069