Гердау (германски: Gerdau) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Гердау
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Грб на Гердау
Гердау is located in Германија
Гердау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Зудербург
Месни единици 6
Градоначалник Ото Шредер (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,97 км2
Надм. височина 52 м
Население 1.378 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29581
Повик. бр. 05808
Портал www.gerdau.de
Местоположба на Гердау во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°58′0″N 10°25′0″E / 52.96667° N; 10.41667° E / 52.96667; 10.41667Координати: 52°58′0″N 10°25′0″E / 52.96667° N; 10.41667° E / 52.96667; 10.41667

Општински единициУреди

Општината Гердау се состои од следниве места:

  • Баргфелд
  • Бернзен
  • Болзен
  • Гердау
  • Грос Зиштет
  • Холтхузен II

Местото Гердау всушност е второ место по големина по Болзен, за разлика од другите истоимени општини.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди